...
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Alt Coin

Pump ve Dump Nedir?

Kalabalık kullanıcı grupları ile organize şekilde hareket ederek yapılan pump ve dump nedir sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kriptoparaların fiyatları, arz ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bir kriptopara biriminin fiyatının kısa süre içinde hızlıca çıkmasını ve ardından düşmesini sağlamak için yapılan manipülatif iletişim ve işlemler, ilgili kriptoparanın arz ve talep dengesini değiştirir. Kalabalık kullanıcı grupları ile organize şekilde hareket ederek yapılan pump ve dump nedir sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Pump ve Dump Nedir?

Tek veya bir kaç kullanıcının değil oldukça kalabalık bir kullanıcı grubu tarafından belirlenen yönde işlem yapılması, ilgili kriptopara biriminin fiyatını da bu doğrultuda etkiler. Pump ve dump yapabilmek ve bu fiyat hareketinden kar elde edebilmek için yapılan bu organize eylem, belirli bir kriptopara hakkında FOMO oluşturarak alım yapılması veya FUD yayarak satım işlemi yapılması ile gerçekleşebilir. Planlı şekilde yukarı ve aşağı yönde fiyatı etkileyecek bu organize iletişimi yapan kişiler kriptoparayı düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak kar elde ederler.

Pump Ne Demek?

Türkçe karşılığı yükseltmek, şişirmek olan “Pump” kelime anlamındaki gibi bir kriptoparanın fiyatının yapay şekilde yükseltilmesi anlamına gelir.

Dump Ne Demek?

Düşürmek, boşaltmak anlamına gelen “Dump” belirli bir kriptoparanın fiyatının düşürülmesi anlamında kullanılır.

Kriptopara Piyasasında Pump Etkisi Nedir?

Kullanıcılar kendi yatırım stratejilerini oluştururlar. Yatırımlarını kısa, orta ve uzun vadede yapmak kullanıcıların kendi kararıdır. Bir kriptopara için pump ve dump yapılması ve buna dahil olmak, manipülatif bir işlem silsilesi olduğu için risk barındırır. Kazanç elde edilebileceği gibi zarar da edilebilir. Bazen bu yapay fiyat artışı diğer başka bir kriptoparanın da fiyatına etki edebilir. Yatırımcılar neden ve sonuçları iyi tartarak risklerini yönetmelidirler.

Btcturk.com’dan  alınmıştır. İçeriğin aslı https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/pump-dump-nedir/

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Kripto para fenomeni Selcoin youtube kanalından alıntıdır.

Alt Coin

Kripto sanat macerası yeni başlıyor. Hayatımıza yeni giren kripto sanatın geleceğinde bizi neler bekliyor? Yeniliklerin teknoloji ile olan yolculuğu sürerken yarın neler olacak? Kripto...

Analiz

Kriptometre'nin birinci sezon özel bölümünde, konuklarımızın Bitcoin'in 2020 yılı ve sonrası hakkında görüşlerini izleyebilirsiniz.

Bitcoin

Başkan Powell konuşmaya başladı. Konuşmanın önemli başlıklarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 kripto.webruz.net | Bu site Webruz tarafından hazırlanmıştır.