...
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ne aramıştınız?

Alt Coin

FUD Nedir? Kripto-Psikoloji: Barış Gürkaş Anlatıyor

Çoğu zaman kriptoparalar ile ilgili asılsız haberler ve manipülatif açıklamalarla ortaya çıksa da kimi zaman bilinçsiz bir şekilde FUD yaratan durumlar oluşabilir.

Yatırımcılar ve kullanıcılar oluşan belirsizlik ortamı ve panik ile tuttukları kriptoparaları satıp itibari paraya dönüştürürler. Bu yazıda FUD nedir, kriptopara piyasasında ne şekilde ortaya çıkar ve nasıl sonuçlar doğurur gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

FUD Nedir?

FUD, İngilizce korku, belirsizlik, şüphe anlamına gelen “Fear”, “Uncertainty”, “Doubt” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Kriptopara piyasasının geneli veya belirli bir kriptopara hakkında gelişen olumsuz gündem konuları veya bilinçli yayılmış söylentiler kullanıcılarda korku, belirsizlik ve şüphe yaratır. Oluşan bu belirsizlik ortamında kullanıcılar kısa veya orta vadede elinde kriptopara bulundurmak istemezler ve satış işlemi yaparlar. Elbette bu satış yeterince fazlaysa piyasanın da genel olarak düşmesine sebep olur. FUD, bu şekilde tam manasıyla işe yaramış ve piyasada tedirginlik yaratarak düşüşe neden olmuştur.

Kriptopara Sektöründe FUD

FUD, finansal piyasaların dışında da kullanılan bir kavramdır. Fakat terim olarak en yaygın biçimde finansal piyasalar ve kriptopara sektöründe kullanılmaktadır. Bitcoin ve kriptopara piyasaları 7/24 canlı ve aktif olan, gelişmelerin hızlı aktığı, sosyal medya etkileşiminin yüksek olduğu bir alandır. Bu nedenle bazı ülkelerde yaşanan finans krizler, çıkan olumsuz haberler ve yüksek takipçi sayılı sosyal medya hesaplarının yaydıkları dedikodu veya söylemler piyasayı kısa sürede etkileyebilir.

Coin-turk.com’dan  alınmıştır. İçeriğin aslı https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/fud-nedir/

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Alt Coin

Kripto para fenomeni Selcoin youtube kanalından alıntıdır.

Alt Coin

Kripto sanat macerası yeni başlıyor. Hayatımıza yeni giren kripto sanatın geleceğinde bizi neler bekliyor? Yeniliklerin teknoloji ile olan yolculuğu sürerken yarın neler olacak? Kripto...

Analiz

Kriptometre'nin birinci sezon özel bölümünde, konuklarımızın Bitcoin'in 2020 yılı ve sonrası hakkında görüşlerini izleyebilirsiniz.

Bitcoin

Başkan Powell konuşmaya başladı. Konuşmanın önemli başlıklarını anlık olarak buradan takip edebilirsiniz.

Tüm hakları saklıdır. © 2022 kripto.webruz.net | Bu site Webruz tarafından hazırlanmıştır.